اصفهان

جاذبه های گردشگری ایران

ایران کشوری با جاذبه های تاریخی و طبیعی

اصفهان، نصف جهان

شهریور 20, 1395
اصفهان

اصفهان يك نيمهء جهان است و اين در زبان فارسي بازتابي است كه بازديد كنندگان آن در دوران عظمت و شكوهي كه تا به امروز باقي است از شگفتي برآورده اند ، اصفهان همانند رم و لنينگراد يكي از بزرگترين شهرهاي جهان است و آن به تنهايي شايستگي لازم را دارد كه يك شماره به آن اختصاص يابد . با افزايش سريع جمعيت و حاكميت زندگي ماشيني ، شهراصفهان نيز در پنجاه سال گذشته هم گام با ديگر تحولات سياسي و اجتماعي چنان تغيير كرده است كه به درستي مي توان گفت كه اصفهاني كه حتي دربيست سال پيش توصيف مي شد با اصفهان امروز از بسياري جهات متفاوت است . كتابهايي كه اصفهان را به روايت تصوير نشان مي دهند تحول و تغيير اصفهـــــان را گويا تـــر از هــرنوشته اي به تصوير كشيده اند . صرفنظر از كتاب ارنست هولسترآلماني كتاب ((اصفهان موزهء هميشه زنده)) اثر رضا نور بختيار ، تهران ۱۹۹۳ ، كه نخستين كتابي بود كه با خصوصيات ويژه اي تنها با تصاوير منتشر شد و شماري از كساني كه پيش از ۵۰ سال در اصفهان و در كنار آثار تاريخي آن با توجه و عنايت خاص به آن آثار زندگي كرده بودند اعتراف كردند كه كتاب مذكور مشاهده كنندگانش را به ژرفاي بيشتري در درك زيبايي و ظرافت اين شاهكارهاي بديع معماري و هنر مي كشاند . انتشار كتاب مذكور و استقبال شايان توجهي كه در ميان مردم يافت موجب انتشار چند اثر مشابه به وسيله هنرمندان عكاس مشهور كشور دربارهء اصفهان شد . اكنون به اقتضاي زمان و پيشرفت هاي سريع در توسعهء وسايل ارتباط جمعي الكترونيكي تهيه و انتشار لوحه هاي فشرده براي معرفي هر چه بهتر و آسان تر شهر اصفهان به صورت چند منظوره در دسترس است ليكن هر كسي در اقصي نقاط جهان انتظار دارد كه بتواند اطللاعاتي را درباره شهر اصفهان با شهرت جهاني آن از طريق شبكه هاي جهاني كامپيوتري به دست آورد. هم اكنون چنين اطلاعاتي براي تمامي شهرهاي اروپائي و آمريكايي و غالب شهرهاي جهان در آسيا و آفريقا نيز به وسيله اينترنت قابل دسترسي است و حتي اطلاعـــــات مربوط به برخي از شهرهاي كشورمان نيز به صورتي كه در خارج از كشور تهيه و تنظيم شده است و افزون بر آن كه پاسخ گوي نياز كساني كه مي خواهند بي آن كه به اصفهان بيايند اطلاعات جامعي از آن داشته باشند ، نيست به بازديد كنندگان شهر نيز اطلاعات به روزي را ارائه نمي كند . در سايتي كه ملاحظه مي فرمائيد سعي شده است كه در تحقق اهداف شهرداري ، اصفهان به گونه اي دقيق معرفي شود و به بسياري از پرسش هاي بازديد كنندگان و كساني كه اطلاعات جامعي را طالب اند همراه با تصاوير ونقشه ها اطلاعات جامعي داده شود .

 

آثار ديدني و توريستي اصفهان

اصفهان از جهت معماري اسلامي ، جاذب جهانگردان بيشماري بوده و هست. علاوه بر آثار و ابنيه اين شهر ، زاينده رود نيز در زمينه جلب سياحان نقش موثري دارد ، زيرا در داخل و خارج شهر مناظر و تفريح گاههاي بسيار جالبي در اطراف آن به وجود آمده است. به طور کلي آثار مهم تاريخي در شهر اصفهان عبارتند از:

ميدان امام ( نقش جهان ): در مجاورت ميدان امام قبل از آن که شهر اصفهان به پايتختي صفويه انتخاب شود ميداني وجود داشته است به نام ميدان نقش جهان . در زمان شاه عباس کبير مساحت ميدان را تا حدود امروزي آن وسعت داده و در اطراف آن بناهاي تاريخي مشهوري چون مسجد امام (شاه) ، مسجد شيخ لطف الله ، عمارت عالي قاپو و سردرِ قيصريه را بنا نمودند. طول اين ميدان 510 و عرض آن 163 متر است.

کاخ چهل ستون: اين کاخ در زمان شاه عباس دوم در سال 1057 ه. ق در زميني به وسعت 67000 متر مربع ساخته شده است. اين بنا داراي ايواني رفيع ، با 18 ستون است و تالار آئينه و اتاقهايي در شمال و جنوب با گچبري ، آئينه کاري و نقاشيهاي عالي از جمله بناهاي داخلي آن است.

منارجنبان: اين بنا که در تاريخ 716 ه.ق ساخته شده ، آرامگاه ابوعبدالله است. دو مناره جالب اين بنا به علت ارتعاشي که پس از تکان دادن يکي در ديگري ايجاد مي شود به منارجنبان شهرت يافته اند. ساختمان آن به شيوه معماري مغول است و درفاصله 6 کيومتري غرب شهر اصفهان قرار دارد.

مدرسه چهار باغ (سلطاني): مدرسه چهارباغ که از مشهورترين مدارس تاريخي اصفهان است در زمان شاه سلطان حسين صفوي و در فاصله سالهاي 1118 تا 1126 ه.ق ساخته شده است. اين بنا آخرين شاهکار معماري دوره صفوي است. در مجاورت اين مدرسه بازارشاهي ( بازارچه بلند) قرار گرفته است.

مسجد امام: اين مسجد که قبلاً مسجد شاه يا سلطاني نام داشت در زمان شاه عباس کبير ، بين سالهاي 1021 تا 1040 ه. ق بنا شد . ساختمان مسجد از نظر معماري ، کاشي کاري و عظمت گنبد و مناره ها از شاهکارهاي قرن يازدهم ه.ق مي باشد . ارتفاع گنبد مسجد 54 ، متر و مناره آن 52 متر مي باشد.

مسجد شيخ لطف الله : در شرق ميدان امام يا نقش جهان بناي مسجد شيخ لطف الله واقع شده است. ساختمان گنبد ، سردر ، کاشي کاري شبستان ، محراب گرانبها و کتيبه هاي زيبا ، عظمت خاصي به اين بنا داده است. ساخت اين بنا از سال 1011 تا 1028 ه.ق به طول انجاميده است. نام اين مسجد را از نام امام جماعت آن يعني شيخ لطف الله ، که در زمان شاه عباس اول در اين مسجد و مدرسه مجاور آن به اقامه نماز و تدوين علوم ديني اشتغال داشته، گرفته اند.

کليسا و موزه وانک: در محله جلفا يعني در جنوب زاينده رود 14 کليسا وجود دارد که معروفترين آن کليساي وانک است که در زمان شاه عباس دوم ساخته شده است. اين کليسا داراي نقاشيهاي متعدد از زندگي حضرت مسيح ، تزئينات و گچبري مي باشد. موزه وانک نيز در همين کليسا قرار دارد .

 سي وسه پل( پل الله ورديخان): اين پل در جنوب خيابان چهارباغ بر روي زاينده رود ساخته شده و داراي سي و سه دهانه است. ساخت اين بنا به امر شاه عباس اول در سال 1011 ه.ق آغاز گرديد و توسط يکي از سرداران وي بنام الله ورديخان پايان يافت. اين پل با 300 متر طول و 14 متر عرض خيابان چهار باغ را به محله جلفا متصل مي کند.

 

پل خواجو: پل خواجو به دستور شاه عباس دوم در سال 1060 ه. ق ساخته شد . اين پل که بر روي زاينده رود واقع شده ، داراي 132 متر طول و 12 متر عرض مي باشد و از نظر معماري و کاشي کاري فوق العاده جالب و مشهور است.

بازار اصفهان: بناي قسمت عمده اي از بازار به سراها و کاروانسراها اختصاص دارد. اين اماکن از ارزش تاريخي خاصي برخوردارند. بازار اصفهان که از ديدنيهاي شهر است محل خريد و فروش کالا ، خصوصا صنايع دستي اصفهان مي باشد. از جمله اين صنايع مي توان به خاتم کاري ، مينا کاري ، قلمزني ، قلمکاري ، مينياتور ، نقاشي ، تذهيب ، منبت کاري ، خراطي ، پوست دوزي ، نقره سازي ، گلابدوزي ، سراميک ، قاليبافي و زرگري اشاره کرد ، بهترين سوغات اصفهان صنايع دستي آن است.

از ديگر نقاط ديدني اصفهان مي توان به مسجد جمعه ، سر در قيصريه ، کاخ هشت بهشت ، تالار اشرف ، بقعه بابا رکن الدين ، امامزاده اسماعيل ، هارون ولايت ، مناره چهل دختران و اماکن بسيار ديگري اشاره کرد که در طول تاريخ در اين شهر ساخته شده است. افزون بر اين ، پارک ملت ، آئينه خانه ، شهر بازي و.. از نقاط تفريحي هستند که در سالهاي اخير ساخته شده اند.

 

 مسجد امام خميني( شاه) : اين مسجد مهمترين مسجد دوره صفوي در زمان شاه عباس اول است که بين سالهاي 1021 تا 1040 ه.ق بنا گرديد و از نظر معماري ، کاشي کاري ، حجاري ، عظمت گنبد و مناره ها از شاهکارهاي قرن يازدهم به شمار مي رود . ارتفاع گنبد مسجد 54 متر ومناره ي آن 52 متر مي باشد .

مسجد شيخ لطف الله، در شرق ميدان امام خميني (شاه): بناي مسجد شيخ لطف الله به فرمان شاه عباس و مخصوص خاندان سلطنتي ساخته شد . اين مسجد که شاهکار معماري و کاشي کاري قرن يازدهم ه.ق است ، صحن و مناره ندارد و گنبد آن شايد زيباترين گنبد مساجد جهان اسلام باشد. ساختمان اين مسجد در مدت 17 سال بنا شده است.

سي و سه پل يا پل الله ورديخان: اين پل که يکي از آثار تاريخي و ديدني شهر اصفهان است ، در انتهاي جنوبي خيابان چهارباغ بر روي زاينده رود ساخته شده است. اين پل آجري در سال 1011 هجري به فرمان شاه عباس اول ، توسط الله ورديخان به طول 300 متر و عرض 14 متر بر روي 33 چشمه ساخته شد.

قسمتي از بازار سر پوشيده اصفهان: مجموعه ساختماني و تجاري بازار ِ شهر اصفهان ، يکي از معروفترين بازارهاي ايران به شمار مي رود . در قسمتهايي از سقف گنبدي شکل اين بازار است پنجره هايي قرار داده شده تا داخل بازار روشن گردد. اين بازار در بين سالهاي 1011 تا 1029 ه.ق ساخته شده است.

عالي قاپو، در سمت غرب ميدان امام خميني(ميدان نقش جهان) : عمارت عالي قاپو که داراي شش طبقه است، در زمان شاه عباس بزرگ به منظور پذيرايي از ميهمانان در محل ساختمان قديمي در اوايل قرن 11 ه.ق بنا شد.

همراه ما باشید

تماس با ما

    • تهران – خیابان سرهنگ سخایی – نرسیده به خیابان فردوسی – نبش کوچه بهنیا – پلاک 32
    • 021-66742339-41

         021-66735218-19

 

تماس با ما

درباره ما

کسب رضایتمندی مسافرین داخلی و خارجی ،گسترش فضای جدید گردشگری و تورهای نو و جذاب

  • قیمت های باورنکردنی تورهای مسافرتی ما
  • امکانات و هتل های لوکس برای اقامت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Blue Cyan Green Brown Purple Tomato

Body

Background Color
Text Color

Header

Background Color

Spotlight

Background Color

Spotlight1

Background Color

Spotlight2

Background Color

Spotlight4

Background Color

Spotlight5

Background Color

Footer

Note: The home page is overrided by Main Layout so the changing layout will not applied for this page.
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction